Posljedice poplava u FBiH alarmirale sektor građevinarstva – šta mijenjati?

Posljedice poplava i klizišta u opštinama u Federaciji, alarmirale su i sektor građevinarstva. Uništeni putevi i pruge jasan su pokazatelj slabosti. Zbog uticaja klimatskih promjena, scenario koji je potresao region, mogao bi da postane sve učestalija slika, upozoravavaju stručnjaci. Preporučuju – neophodno je mijenjati materijale, način gradnje, i u korak pratiti tehnologiju.

Ekstremni efekti klimatskih promjena postaju svakodnevica savremenog društva. Poplave koje su pogodile HNK, odnijele su ljudske žrtve, ali i u potpunosti devastirale putnu infrastrukturu. Stručnjaci apeluju da je neophodno smanjiti rizik i aktivno raditi na prevenciji potencijalnih katastrofa.

“U ova vremena možemo da vidimo u svim poplavama koje nas prate od 2014. i dan danas, koliko nam je bitna zaštita životne sredine, kao i racionalno korištenje prirodnih resursa”, istakao je Đorđe Stojić iz Udruženja građevinskih inženjera „Most“.

Osim materijala, potrebno je mijenjati navike života i gradnje. Srbija već radi na preusmjerenju ka bezbjednijim ekološkim karakteristikama gradnje. Umjesto prirodnih materijala uvode alternativne.

Pročitajte još:

“Mi u našoj industriji imamo veliko generisanje pepela, šljake i sve su to materijali koji mogu da zamijene šljunak, pijesak, kamenolom. Mi moramo da shvatimo da je vrijeme eksploatacije kamenoloma završeno, moramo tragati kako da strugani asfalt povono vratimo u upotrebu. Kako da prije nego što nešto odbacimo, to ponovo i upotrijebimo”, dodaje Siniša Mitrović iz Privredne komore Srbije.

A primjer Srbije prati i Republika Srpska. Fokus je bezbjednija i kvalitetnija gradnja, ali i rehabilitacija, već postojeće putne infrastrukture.

“Imamo tri velike rehabilitacije u kojima smo primjenjivali ove tehnologije, a to je Romanija, Banja Luka, Gradiška. Trenutno radimo jedan projekat u Semberiji”, dodaje Mladen Dakić, direktor ЈP „Putevi Republike Srpske“.

Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Čubrilović navodi da tehonologija napreduje nevjerovatnom brzinom, i da je neophodno da stručnjaci budu upoznati sa tim tehnologijama.

Primjena novih znanja, materijala, ali i tehnologija ključni je preduslov u prevenciji i smanjenju rizika od svih potencijalnih prirodnih katastrofa, koje su već neminovne posljedice klimatskih promjena, poruka je građevinskih stručnjaka.

Izvor: RTRS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti