Proizvodnja električne energije iz tople vode, kao obnovljnivog izvora energije u Hrvatskoj nedaleko od grada Slatina trebalo bi da počne 2028. godine.
Na eksploatacijskom polju „Slatina 2“ već su započeti radovi na izradi razradne bušotine Podravska Slatina GT-6, a time proces istraživanja u ovom dijelu Panonskoga bazena, geološki izuzetno povoljnom za istraživanje i eksploataciju geotermalne vode.
Planirana snaga Geotermalne elektrane Zagocha (GTE Zagocha) je 20MW što ju čini najvećom ORC (Organic Rankine Cycle) elektranom u Evropskoj uniji, a vrijednost investicije premašuje 140 miliona eura.
„ORC tehnologija garantuje zatvoreni, a time i najčišći sistem proizvodnje električne energije. Očekivano bušenje je do impresivnih 5000 metara dubine“, navode iz Enna grupa i dodaju da se projekat razvija od 2022. godine.
Ministarstvo privrede Hrvatske Ugovor o eksploataciji geotermalne vode na eksploatacijskom polju „Slatina 2“ potpisalo je sa preduzećem Geo Power Zagocha, na period od 25 godina s mogućnošću produženja.
Nakon proizvodnje električne energije, a prije nego što se već korištena topla voda ohladi, ona bi se još jednom mogla iskoristiti i za potrebe lokalne zajednice – u staklenicima, plastenicima, sušarama, za uzgoj ribe, grijanje i drugo.
Pročitajte još:
- Beč predstavio geotermalni atlas: Novi alat za korištenje Zemljine toplote za grijanje
- Segedin uveo sistem daljinskog grijanja na geotermalnu energiju
- EU: Obnovljivi izvori energije prestigli fosilna goriva u 2023. godini
Ova geotermalna elektrana kako se navodi trebala bi donijeti prihode veće od 500.000 eura godišnje lokalnoj zajednici, dok Virovitičko-podravskoj županiji oko 300.000 eura.
Kao neke od prednenosti geotermalne energije ističe se to što proizvodnja električne energije kontinuirana – 24 sata na dan 365 dana u godini i ne zavisi o vremenu kao što su na primjer količina sunca ili vjetra, zauzima malu površinu, donosi najveća davanja državi i lokalnoj zajednici.
S druge strane geotermalna energija nosi i veliki rizik, prije svega zbog dubine na kojima se vrše istraživanja što je zahtjevna investicija, a povrat investicije je znatno duži. Iz Enna grupe navode da investicija u jednu bušotinu iznosi oko 15 miliona eura, a na jednom istražnom polju uglavnom se rade četiri ili više bušotina.
Hrvatska ima veliki potencijal za istraživanje geotermalnih voda, a tome su doprinijela istraživanja nafte i gasa u Hrvatskom dijelu Panonskog bazena.
Energetski portal